سهام بانک دی در سی دقیقه :


 • پرسش شماره یکم) سود سهام سال مالي منتهي به 29/12/1394چقدر بوده است‌ ؟
  در مجمع عمومي عادي سالانه 31/04/1395، سود قابل تقسيم ( DPS ) هر سهم مربوط به سال مالي منتهي به 1394/12/29 مبلغ 120 ریال تعيين گردیده که به حساب های اعلام شده توسط سهامداران واریز شده است
 • پرسش شماره دوم) نحوه دريافت اوراق سپرده سهام به چه صورت مي باشد؟
  اوراق سپرده سهام با سرمايه 6.400 ميليارد ريال از طريق مراجعه به يكي از شعب بانك دي در سراسر كشور و با ارائه مدارك شناسايي معتبر توسط شخص سهامدار قابل دريافت مي باشد.
 • پرسش شماره سوم) سهامداراني كه قصد فروش سهام خود را دارند چگونه عمل نمايند ؟
  با توجه به حضور بانک دی در فرابورس ايران ، فرآیند فروش سهام مثل دیگر شرکت های بورسي بوده و سهامداران محترم مي توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی( شناسنامه و کارت ملی معتبر) و برگه سپرده سهام خود به یکی از کارگزاري ها مراجعه و به روش قانونی اقدام به فروش سهام خود نمایند.
 • پرسش شماره چهارم) سهامداران چگونه مي توانند از تعداد سهام و سود خود آگاه شوند؟
  شما سهامدار محترم مي توانيد با شماره گيري تلفن گوياي امور سهام 28931888 021-و وارد نمودن اطلاعات مورد نياز اين سيستم( کد ملی 10 رقمی) ، از تعداد سهام ، سود و.... باخبر شويد .
 • پرسش شماره پنجم)آزادسازی ( رفع مسدودی) سهام جانبازان در چه زمانی انجام می شود؟
  با توجه به پیش بینی های صورت گرفته بدون در نظر گرفتن افزایش سرمایه های آتی بانک ،آزاد سازی سهام با صلاحدید بنیاد شهید و امور ایثارگران و پس تسویه کامل بدهی خرید سهام امکان پذیر خواهد شد.
 • پرسش شماره ششم)معوقات و مطالبات جانبازان ؟
  بانک دی در خصوص پرداخت معوقات و مطالبات جانبازان و ایثارگران عزیز به عنوان بانک عامل محسوب می گردد و اطلاعات بیشتری در دسترس این بانک نمی باشد.
 • پرسش شماره هفتم) ساعت انجام معاملات و نحوه تسویه معاملات به چه صورتی می باشد ؟
  انجام معاملات سازمان بورس و اوراق بهادار از ساعت 9 لغایت 12:30 می باشد. پس از انجام معاملات، تسویه معاملات بین فروشنده و خریدار توسط کارگزار فروشنده و کارگزار خریدار، از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می شود. شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان امین نقش اتاق پایاپای را ایفا می کند. تسویه معاملات سه روز کاری بعد از انجام معامله (T+3) صورت می گیرد.
 • پرسش شماره هشتم) ارزش اسمی (Nominal Value) و ارزش معاملاتی یا بازار (Market Value) سهام چیست؟
  ارزش اسمی در مقابل ارزش معاملاتی سهم مطرح می شود. ارزش اسمی بیانگر سرمایه قانونی شرکت است و ارزش معاملات بازگو کننده مبلغی است که خریدار حاضر است بابت آن سهم بپردازد و دارنده آن سهم حاضر به فروش آن است و در واقع تابعی از عرضه و تقاضا (Supply and Demand) است. ارزش اسمی در قدرت سودآوری و ارزش بازار تأثیری ندارد و در ایران صرفا" در موارد افزایش سرمایه از آن استفاده می شود.
 • پرسش شماره نهم) لطفا" درمورد سقف و کف قیمت سهام (با ذکر یک مثال در زمینه خرید و فروش سهام) توضیح دهید ؟
  بر اساس مقررات بورس، نرخ سهام در هر روز بیشتر از 5 درصد نمی‌تواند کاهش یا افزایش پیدا کند. مثلا اگر قیمت پایانی دیروز 1000 ریال بوده باشد سقف و کف قیمت امروز 950 و 1050 ریال خواهد بود. به عبارتی بیشترین قیمتی که امروز می‌توانیم سهام را بفروشیم 1050 ریال است و کمترین قیمتی که برای خرید می توانیم پیشنهاد دهیم 950 ریال است و سیستم معاملات اجازه معامله خارج از این محدوده را نمی‌دهد. به این 5 درصد حد نوسان قیمت روزانه گفته می شود که بر اساس آن دامنه مجاز نوسان برای هر روز تعیین می‌شود
 • پرسش شماره دهم) نماد شرکت چیست؟
  کد شرکت ها که برای سهولت شناسایی و دسته بندی آنها در بورس تهران مورد استفاده قرار می گیرد و عبارت است از حرف اختصاری اول که نشان دهنده صنعتی می باشد که آن شرکت در آن زمینه فعالیت دارد و خلاصه ای از نام شرکت در ادامه. به عنوان مثال نماد ((دی)) که معرف نماد معاملاتی بانک دی (گروه بانکها و موسسات اعتباری) نزد سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد(بازار فرا بورس)
 • پرسش شماره یازدهم) چه زمانی برگ سهام خریداری شده به دست خریدار می‌رسد و از چه موقع قابل فروش است ؟
  اعلامیه خرید و فروش یک روز کاری پس از انجام معامله در محل کارگزاری، آماده تحویل به خریداران و فروشندگان سهام است. همچنین برگ سهام خریداری شده سه روز کاری پس از انجام معامله (T+3) از طریق مراجعه به کارگزار ناظر قابل دریافت می باشد. فروش سهام خریداری شده نیز از هنگام دریافت گواهی‌نامه نقل و انتقال و سپرده سهام امکان‌پذیر می‌باشد
 • پرسش شماره دوازدهم) نحوه دریافت اوراق سهام پس از انجام افزایش سرمایه چگونه است؟
  گواهینامه نقل و انتقال و سپرده اوراق بهادار (برگ سهام) سهامداران محترمی که در افزایش سرمایه های بانک دی شرکت نموده اند پس از اعمال مراحل قانونی ثبت و سپرده شدن سهام ایشان، از طریق مراجعه حضوری به امور سهام و یا هر یکی از شعبه های بانک دی و با ارائه مدارک شناسایی معتبر (در موارد وکالتی، ارائه اصل و یا کپی برابر اصل وکالتنامه الزامی است) قابل دریافت می باشد. همچنین در زمان انجام معاملات از طریق شرکت های کارگزاری، برگ سهام ناشی از خرید و فروش سه روز کاری پس از انجام معامله (T+3) از طریق مراجعه (خریداران و فروشندگان) به کارگزار ناظر قابل دریافت می باشد
 • پرسش شماره سیزدهم) شاخص کل بازار چیست؟
  پاسخ پیشنهادی _ یک معیار آماری است که نشان دهنده روند کلی بازار (بازدهی بازار) بوده و تغییر آن (به منفی یا مثبت) نشان دهنده تغییر مثبت یا منفی کل بازار است3v
 • پرسش شماره چهاردهم) در خصوص برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و دستور جلسه آن توضیح دهید؟
  حداکثر چهار ماه بعد از پایان سال مالی، سهامداران و مدیران شرکت ها برای ارائه وضعیت مالی و تعیین تکلیف صورت های مالی، جلسه ای را تشکیل می دهند که به آن مجمع عمومی عادی سالیانه گفته می شود. در این مجمع هیأت مدیره شرکت گزارش خود را به همراه صورت های مالی سال گذشته به سهامداران ارائه می دهد و سهامداران در مورد مقدار و چگونگی تقسیم سود اعلام نظر و رأی گیری می کنند که در نهایت آنچه مورد تأیید (اکثریت نصف بعلاوه یک آراء حاضر در جلسه) قرار بگیرد معتبر و قابل اجرا می باشد. انتخاب حسابرس ، انتخاب بازرس قانونی و علی البدل شرکت ، تعیین حق الزحمه ایشان، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف و پاداش هیأت مدیره، تعیین روزنامه های کثیرالانتشار جهت درج آگهی ها و غیره از دیگر موارد دستور جلسه این مجمع می باشد.
 • پرسش شماره پانزدهم)در خصوص برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و دستور جلسه آن توضیح دهید ؟
  به جز مجمع عمومی عادی سالیانه هر مجمع دیگری که تشکیل شود به آن مجمع فوق العاده می گویند. مجمع فوق العاده معمولا" برای انتخاب اعضای هیأت مدیره، افزایش سرمایه، تغییر آدرس شرکت، تغییر اساسنامه شرکت و برخی موارد دیگر تشکیل می شود. تصمیمات در مجمع فوق العاده نیز از طریق رأی گیری از سهامداران انجام می پذیرد
 • پرسش شماره شانزدهم) روزنامه های کثیرالانتشار جهت درج آگهی و اخبار بانک دید چه روزنامه هایی هستند؟
  روزنامه اطلاعات و دنیای اقتصاد
 • پرسش شماره هفدهم) چگونه می‌توان از زمان برگزاری مجامع عمومی عادی و فوق العاده بانک دی مطلع گردید؟
  این اطلاعات از طریق روزنامه رسمی بانک (روزنامه اطلاعات و دنیای اقتصاد) ، سایت رسمی بانک دی (به نشانی www.bank-day.ir و نیز سایت‌ www.codal.ir (سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران) به اطلاع عموم می‌رسد.
 • پرسش شماره هجدهم) سال مالی چیست؟ و سال مالی بانک دی چه زمانی می باشد؟
  شرکت ها برای فعالیت ها و تهیه صورت های مالی خود، یک دوره زمانی یک ساله را با آغاز و پایان مشخص تعیین می کنند که به آن سال مالی شرکت گفته می شود. سال مالی اکثر شرکت های بورس (همانند بانک دی) از ابتدای فروردین هر سال تا پایان اسفند ماه همان سال، و برای شرکت های سرمایه گذاری و خدمات مالی، به خاطر نوع فعالیت آنها، از ابتدای مهرماه تا پایان شهریور ماه یا از ابتدای دی ماه تا پایان آذر ماه تعیین می شود. سود و زیان شرکت ها معمولا" پس از پایان سال مالی شرکت ها محاسبه و اعلام می شود. پس از پایان این دوره یک ساله، هیأت مدیره گزارش کار خود را اعلام می دارد و سهامداران نیز در پایان سال مالی از وضعیت مالی و سود و زیان یک ساله شرکت آگاه می شوند.
 • پرسش شماره نوزدهم) درآمد هر سهم یا(EPS (earnings per share و P/E چیست ؟
  درآمد هر سهم یا به اختصار EPS، از تقسیم سود خالص شرکت پس از کسر مالیات، بر تعداد کل سهام شرکت محاسبه می ‌شود . P/Eنسبت قیمت (price) سهم به EPS اعلام شده توسط شرکت است.
 • پرسش شماره بیستم) منظور از تعدیل EPSچیست؟
  مدیران شرکت‌ها در ابتدای سال مالی با توجه به چشم‌انداز فعالیت‌های شرکت، EPS معینی را پیش‌بینی و اعلام می‌کنند. اما در طی سال با توجه به روند فعالیت ممکن است تغییر و اصلاح در EPS اعلام شده ضروری به نظر برسد و براساس عملکرد شرکت EPS جدیدی اعلام شود. به این تغییر تعدیل EPS گفته می‌شود.
 • پرسش شماره بیست و یکم) سود تقسیمی هر سهم یا DPS (dividends per share) چیست؟
  همه ساله شرکت‌ها بخشی از سود خالص را مطابق قانون (ذخیره قانونی) و بخشی را براساس نیاز شرکت نزد خود نگهداری می‌کنند و مابقی را بین سهامداران تقسیم می‌نمایند. برای محاسبه سود تقسیمی هر سهم، سود تقسیمی سهامداران عادی بر تعداد سهام عادی که در دست سهامداران است تقسیم می شود. پرداخت سود نقدی توسط شرکت به صاحبان سهام (بر اساس ماده 240 قانون تجارت) باید ظرف 8 ماه پس از تصمیم مجمع عمومی عادی سالیانه راجع به تقسیم سود انجام پذیرد.
 • پرسش شماره بیست و دوم) سود نقدی هر سهم بانک به چه سهامدارانی تعلق می‌گیرد؟
  سود هر سهم به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه بانک، مالک آن سهم باشد.
 • پرسش شماره بیست وسوم) در چه صورتی تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام جایز است؟
  فقط پس از تصویب مجمع عمومی و در صورت وجود منافع، ضمناً تقسیم 10 درصد سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام الزامی است.
 • پرسش شماره بیست و چهارم) کسانیکه از طریق اینترنت سهام خریداری می نمایند چگونه می‌توانند سود سهام خود را دریافت کنند با توجه به اینکه مدرکی در دست ندارند و اصولا" دریافت سود سهام شرکت‌های بورسی از چه طریقی و چگونه است ؟
  اطلاعات سهامداران در شرکت سپرده گذاری مرکزی ثبت می شود و با انجام معاملات بلافاصله نقل و انتقال اوراق صورت می گیرد و بنابراین نیاز به مدارک معامله نیز نمی‌باشد. البته بعد از خرید اینترنتی می توانید به شرکت کارگزاری (کارگزار ناظر خویش) مراجعه نموده و مدارک لازم در مورد معامله را دریافت نمایید . پرداخت سود نقدی توسط شرکت به صاحبان سهام بر اساس ماده 240 قانون تجارت باید ظرف 8 ماه پس از تصمیم مجمع عمومی عادی سالیانه راجع به تقسیم سود انجام پذیرد. شرکت ها جهت پرداخت سود نقدی سهام به سهامداران خویش، ملزم به درج آگهی پرداخت سود سهام در روزنامه رسمی و اطلاع رسانی از طریق انتشار خبر در سایت www.codal.ir (سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران) می باشند .
  برای کسب اطلاع از زمان و نحوه پرداخت سود سهام بانک دی می توانید به نشانی سایت www.codal.irسامانه (جامع اطلاع رسانی ناشران) ، سایت رسمی بانک دی به نشانی www.bank-day.ir مراجعه و یا با امور سهام بانک دی (تلفن 28931888 ) تماس حاصل فرمایید.
 • پرسش شماره بیست و پنجم) سرمایه (capital) چیست؟
  سرمایه عبارت است از حق یا علاقه صاحبان یک شرکت نسبت به دارایی آن شرکت سرمایه شرکت از کم کردن مجموع بدهی ها از جمع دارایی های آن به دست می آید. به عبارت دیگر، پس از پرداخت تمام بدهی ها و تعهدات یک شرکت آنچه از دارایی ها باقی می ماند متعلق به صاحبان آن شرکت است.
 • پرسش شماره بیست و ششم) علت انجام افزایش سرمایه (Increase of Capital) و روش های اعمال آن را شرح دهید؟
  شرکت ها برای اجرای طرح های جدید و یا گسترش فعالیت های خود به منابع مالی جدید نیاز دارند. این وجوه به روش های مختلفی تأمین می گردد. یکی از شیوه های تأمین مالی، افزایش سرمایه است که در نتیجه آن تعداد سهام شرکت افزایش می یابد. برای افزایش سرمایه، هیأت مدیره در مجمع عمومی فوق العاده، علت افزایش سرمایه و شیوه به کارگیری و بازدهی مورد انتظار آن را شرح می دهد و در صورتی که سهامداران طرح توجیهی (Business Plan) هیأت مدیره را تصویب کنند، افزایش سرمایه اجرا می شود. انواع روش های افزایش سرمایه عبارتند از: 1- افزایش سرمایه از محل آورده نقدی 2- افزایش سرمایه از محل مطالبات 3- افزایش سرمایه به روش جایزه (از محل اندوخته یا همان سود انباشته) 4- افزایش سرمایه از محل صرف سهام (سلب حق تقدم از سهامداران) 5- افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارائیهای شرکت 6- افزایش سرمایه به روش ترکیبی (آمیخته ای از 2 یا چند روش قبلی(.
 • پرسش شماره بیست و هفتم ) در چه صورت افزایش سرمایۀ بانک به سهامداران تعلق می گیرد؟
  افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می ‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق ‌العاده بانک مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام بانک باشد.
 • سهام بانک دی در سی دقیقه :


 • پرسش شماره یکم) سود سهام سال مالي منتهي به 29/12/1394چقدر بوده است‌ ؟
  در مجمع عمومي عادي سالانه 31/04/1395، سود قابل تقسيم ( DPS ) هر سهم مربوط به سال مالي منتهي به 1394/12/29 مبلغ 120 ریال تعيين گردیده که به حساب های اعلام شده توسط سهامداران واریز شده است
 • پرسش شماره دوم) نحوه دريافت اوراق سپرده سهام به چه صورت مي باشد؟
  اوراق سپرده سهام با سرمايه 6.400 ميليارد ريال از طريق مراجعه به يكي از شعب بانك دي در سراسر كشور و با ارائه مدارك شناسايي معتبر توسط شخص سهامدار قابل دريافت مي باشد.
 • پرسش شماره سوم) سهامداراني كه قصد فروش سهام خود را دارند چگونه عمل نمايند ؟
  با توجه به حضور بانک دی در فرابورس ايران ، فرآیند فروش سهام مثل دیگر شرکت های بورسي بوده و سهامداران محترم مي توانند با در دست داشتن مدارک شناسایی( شناسنامه و کارت ملی معتبر) و برگه سپرده سهام خود به یکی از کارگزاري ها مراجعه و به روش قانونی اقدام به فروش سهام خود نمایند.
 • پرسش شماره چهارم) سهامداران چگونه مي توانند از تعداد سهام و سود خود آگاه شوند؟
  شما سهامدار محترم مي توانيد با شماره گيري تلفن گوياي امور سهام 28931888 021-و وارد نمودن اطلاعات مورد نياز اين سيستم( کد ملی 10 رقمی) ، از تعداد سهام ، سود و.... باخبر شويد .
 • پرسش شماره پنجم)آزادسازی ( رفع مسدودی) سهام جانبازان در چه زمانی انجام می شود؟
  با توجه به پیش بینی های صورت گرفته بدون در نظر گرفتن افزایش سرمایه های آتی بانک ،آزاد سازی سهام با صلاحدید بنیاد شهید و امور ایثارگران و پس تسویه کامل بدهی خرید سهام امکان پذیر خواهد شد.
 • پرسش شماره ششم)معوقات و مطالبات جانبازان ؟
  بانک دی در خصوص پرداخت معوقات و مطالبات جانبازان و ایثارگران عزیز به عنوان بانک عامل محسوب می گردد و اطلاعات بیشتری در دسترس این بانک نمی باشد.
 • پرسش شماره هفتم) ساعت انجام معاملات و نحوه تسویه معاملات به چه صورتی می باشد ؟
  انجام معاملات سازمان بورس و اوراق بهادار از ساعت 9 لغایت 12:30 می باشد. پس از انجام معاملات، تسویه معاملات بین فروشنده و خریدار توسط کارگزار فروشنده و کارگزار خریدار، از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می شود. شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان امین نقش اتاق پایاپای را ایفا می کند. تسویه معاملات سه روز کاری بعد از انجام معامله (T+3) صورت می گیرد.
 • پرسش شماره هشتم) ارزش اسمی (Nominal Value) و ارزش معاملاتی یا بازار (Market Value) سهام چیست؟
  ارزش اسمی در مقابل ارزش معاملاتی سهم مطرح می شود. ارزش اسمی بیانگر سرمایه قانونی شرکت است و ارزش معاملات بازگو کننده مبلغی است که خریدار حاضر است بابت آن سهم بپردازد و دارنده آن سهم حاضر به فروش آن است و در واقع تابعی از عرضه و تقاضا (Supply and Demand) است. ارزش اسمی در قدرت سودآوری و ارزش بازار تأثیری ندارد و در ایران صرفا" در موارد افزایش سرمایه از آن استفاده می شود.
 • پرسش شماره نهم) لطفا" درمورد سقف و کف قیمت سهام (با ذکر یک مثال در زمینه خرید و فروش سهام) توضیح دهید ؟
  بر اساس مقررات بورس، نرخ سهام در هر روز بیشتر از 5 درصد نمی‌تواند کاهش یا افزایش پیدا کند. مثلا اگر قیمت پایانی دیروز 1000 ریال بوده باشد سقف و کف قیمت امروز 950 و 1050 ریال خواهد بود. به عبارتی بیشترین قیمتی که امروز می‌توانیم سهام را بفروشیم 1050 ریال است و کمترین قیمتی که برای خرید می توانیم پیشنهاد دهیم 950 ریال است و سیستم معاملات اجازه معامله خارج از این محدوده را نمی‌دهد. به این 5 درصد حد نوسان قیمت روزانه گفته می شود که بر اساس آن دامنه مجاز نوسان برای هر روز تعیین می‌شود
 • پرسش شماره دهم) نماد شرکت چیست؟
  کد شرکت ها که برای سهولت شناسایی و دسته بندی آنها در بورس تهران مورد استفاده قرار می گیرد و عبارت است از حرف اختصاری اول که نشان دهنده صنعتی می باشد که آن شرکت در آن زمینه فعالیت دارد و خلاصه ای از نام شرکت در ادامه. به عنوان مثال نماد ((دی)) که معرف نماد معاملاتی بانک دی (گروه بانکها و موسسات اعتباری) نزد سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد(بازار فرا بورس)
 • پرسش شماره یازدهم) چه زمانی برگ سهام خریداری شده به دست خریدار می‌رسد و از چه موقع قابل فروش است ؟
  اعلامیه خرید و فروش یک روز کاری پس از انجام معامله در محل کارگزاری، آماده تحویل به خریداران و فروشندگان سهام است. همچنین برگ سهام خریداری شده سه روز کاری پس از انجام معامله (T+3) از طریق مراجعه به کارگزار ناظر قابل دریافت می باشد. فروش سهام خریداری شده نیز از هنگام دریافت گواهی‌نامه نقل و انتقال و سپرده سهام امکان‌پذیر می‌باشد
 • پرسش شماره دوازدهم) نحوه دریافت اوراق سهام پس از انجام افزایش سرمایه چگونه است؟
  گواهینامه نقل و انتقال و سپرده اوراق بهادار (برگ سهام) سهامداران محترمی که در افزایش سرمایه های بانک دی شرکت نموده اند پس از اعمال مراحل قانونی ثبت و سپرده شدن سهام ایشان، از طریق مراجعه حضوری به امور سهام و یا هر یکی از شعبه های بانک دی و با ارائه مدارک شناسایی معتبر (در موارد وکالتی، ارائه اصل و یا کپی برابر اصل وکالتنامه الزامی است) قابل دریافت می باشد. همچنین در زمان انجام معاملات از طریق شرکت های کارگزاری، برگ سهام ناشی از خرید و فروش سه روز کاری پس از انجام معامله (T+3) از طریق مراجعه (خریداران و فروشندگان) به کارگزار ناظر قابل دریافت می باشد
 • پرسش شماره سیزدهم) شاخص کل بازار چیست؟
  پاسخ پیشنهادی _ یک معیار آماری است که نشان دهنده روند کلی بازار (بازدهی بازار) بوده و تغییر آن (به منفی یا مثبت) نشان دهنده تغییر مثبت یا منفی کل بازار است3v
 • پرسش شماره چهاردهم) در خصوص برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و دستور جلسه آن توضیح دهید؟
  حداکثر چهار ماه بعد از پایان سال مالی، سهامداران و مدیران شرکت ها برای ارائه وضعیت مالی و تعیین تکلیف صورت های مالی، جلسه ای را تشکیل می دهند که به آن مجمع عمومی عادی سالیانه گفته می شود. در این مجمع هیأت مدیره شرکت گزارش خود را به همراه صورت های مالی سال گذشته به سهامداران ارائه می دهد و سهامداران در مورد مقدار و چگونگی تقسیم سود اعلام نظر و رأی گیری می کنند که در نهایت آنچه مورد تأیید (اکثریت نصف بعلاوه یک آراء حاضر در جلسه) قرار بگیرد معتبر و قابل اجرا می باشد. انتخاب حسابرس ، انتخاب بازرس قانونی و علی البدل شرکت ، تعیین حق الزحمه ایشان، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف و پاداش هیأت مدیره، تعیین روزنامه های کثیرالانتشار جهت درج آگهی ها و غیره از دیگر موارد دستور جلسه این مجمع می باشد.
 • پرسش شماره پانزدهم)در خصوص برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و دستور جلسه آن توضیح دهید ؟
  به جز مجمع عمومی عادی سالیانه هر مجمع دیگری که تشکیل شود به آن مجمع فوق العاده می گویند. مجمع فوق العاده معمولا" برای انتخاب اعضای هیأت مدیره، افزایش سرمایه، تغییر آدرس شرکت، تغییر اساسنامه شرکت و برخی موارد دیگر تشکیل می شود. تصمیمات در مجمع فوق العاده نیز از طریق رأی گیری از سهامداران انجام می پذیرد
 • پرسش شماره شانزدهم) روزنامه های کثیرالانتشار جهت درج آگهی و اخبار بانک دید چه روزنامه هایی هستند؟
  روزنامه اطلاعات و دنیای اقتصاد
 • پرسش شماره هفدهم) چگونه می‌توان از زمان برگزاری مجامع عمومی عادی و فوق العاده بانک دی مطلع گردید؟
  این اطلاعات از طریق روزنامه رسمی بانک (روزنامه اطلاعات و دنیای اقتصاد) ، سایت رسمی بانک دی (به نشانی www.bank-day.ir و نیز سایت‌ www.codal.ir (سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران) به اطلاع عموم می‌رسد.
 • پرسش شماره هجدهم) سال مالی چیست؟ و سال مالی بانک دی چه زمانی می باشد؟
  شرکت ها برای فعالیت ها و تهیه صورت های مالی خود، یک دوره زمانی یک ساله را با آغاز و پایان مشخص تعیین می کنند که به آن سال مالی شرکت گفته می شود. سال مالی اکثر شرکت های بورس (همانند بانک دی) از ابتدای فروردین هر سال تا پایان اسفند ماه همان سال، و برای شرکت های سرمایه گذاری و خدمات مالی، به خاطر نوع فعالیت آنها، از ابتدای مهرماه تا پایان شهریور ماه یا از ابتدای دی ماه تا پایان آذر ماه تعیین می شود. سود و زیان شرکت ها معمولا" پس از پایان سال مالی شرکت ها محاسبه و اعلام می شود. پس از پایان این دوره یک ساله، هیأت مدیره گزارش کار خود را اعلام می دارد و سهامداران نیز در پایان سال مالی از وضعیت مالی و سود و زیان یک ساله شرکت آگاه می شوند.
 • پرسش شماره نوزدهم) درآمد هر سهم یا(EPS (earnings per share و P/E چیست ؟
  درآمد هر سهم یا به اختصار EPS، از تقسیم سود خالص شرکت پس از کسر مالیات، بر تعداد کل سهام شرکت محاسبه می ‌شود . P/Eنسبت قیمت (price) سهم به EPS اعلام شده توسط شرکت است.
 • پرسش شماره بیستم) منظور از تعدیل EPSچیست؟
  مدیران شرکت‌ها در ابتدای سال مالی با توجه به چشم‌انداز فعالیت‌های شرکت، EPS معینی را پیش‌بینی و اعلام می‌کنند. اما در طی سال با توجه به روند فعالیت ممکن است تغییر و اصلاح در EPS اعلام شده ضروری به نظر برسد و براساس عملکرد شرکت EPS جدیدی اعلام شود. به این تغییر تعدیل EPS گفته می‌شود.
 • پرسش شماره بیست و یکم) سود تقسیمی هر سهم یا DPS (dividends per share) چیست؟
  همه ساله شرکت‌ها بخشی از سود خالص را مطابق قانون (ذخیره قانونی) و بخشی را براساس نیاز شرکت نزد خود نگهداری می‌کنند و مابقی را بین سهامداران تقسیم می‌نمایند. برای محاسبه سود تقسیمی هر سهم، سود تقسیمی سهامداران عادی بر تعداد سهام عادی که در دست سهامداران است تقسیم می شود. پرداخت سود نقدی توسط شرکت به صاحبان سهام (بر اساس ماده 240 قانون تجارت) باید ظرف 8 ماه پس از تصمیم مجمع عمومی عادی سالیانه راجع به تقسیم سود انجام پذیرد.
 • پرسش شماره بیست و دوم) سود نقدی هر سهم بانک به چه سهامدارانی تعلق می‌گیرد؟
  سود هر سهم به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه بانک، مالک آن سهم باشد.
 • پرسش شماره بیست وسوم) در چه صورتی تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام جایز است؟
  فقط پس از تصویب مجمع عمومی و در صورت وجود منافع، ضمناً تقسیم 10 درصد سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام الزامی است.
 • پرسش شماره بیست و چهارم) کسانیکه از طریق اینترنت سهام خریداری می نمایند چگونه می‌توانند سود سهام خود را دریافت کنند با توجه به اینکه مدرکی در دست ندارند و اصولا" دریافت سود سهام شرکت‌های بورسی از چه طریقی و چگونه است ؟
  اطلاعات سهامداران در شرکت سپرده گذاری مرکزی ثبت می شود و با انجام معاملات بلافاصله نقل و انتقال اوراق صورت می گیرد و بنابراین نیاز به مدارک معامله نیز نمی‌باشد. البته بعد از خرید اینترنتی می توانید به شرکت کارگزاری (کارگزار ناظر خویش) مراجعه نموده و مدارک لازم در مورد معامله را دریافت نمایید . پرداخت سود نقدی توسط شرکت به صاحبان سهام بر اساس ماده 240 قانون تجارت باید ظرف 8 ماه پس از تصمیم مجمع عمومی عادی سالیانه راجع به تقسیم سود انجام پذیرد. شرکت ها جهت پرداخت سود نقدی سهام به سهامداران خویش، ملزم به درج آگهی پرداخت سود سهام در روزنامه رسمی و اطلاع رسانی از طریق انتشار خبر در سایت www.codal.ir (سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران) می باشند .
  برای کسب اطلاع از زمان و نحوه پرداخت سود سهام بانک دی می توانید به نشانی سایت www.codal.irسامانه (جامع اطلاع رسانی ناشران) ، سایت رسمی بانک دی به نشانی www.bank-day.ir مراجعه و یا با امور سهام بانک دی (تلفن 28931888 ) تماس حاصل فرمایید.
 • پرسش شماره بیست و پنجم) سرمایه (capital) چیست؟
  سرمایه عبارت است از حق یا علاقه صاحبان یک شرکت نسبت به دارایی آن شرکت سرمایه شرکت از کم کردن مجموع بدهی ها از جمع دارایی های آن به دست می آید. به عبارت دیگر، پس از پرداخت تمام بدهی ها و تعهدات یک شرکت آنچه از دارایی ها باقی می ماند متعلق به صاحبان آن شرکت است.
 • پرسش شماره بیست و ششم) علت انجام افزایش سرمایه (Increase of Capital) و روش های اعمال آن را شرح دهید؟
  شرکت ها برای اجرای طرح های جدید و یا گسترش فعالیت های خود به منابع مالی جدید نیاز دارند. این وجوه به روش های مختلفی تأمین می گردد. یکی از شیوه های تأمین مالی، افزایش سرمایه است که در نتیجه آن تعداد سهام شرکت افزایش می یابد. برای افزایش سرمایه، هیأت مدیره در مجمع عمومی فوق العاده، علت افزایش سرمایه و شیوه به کارگیری و بازدهی مورد انتظار آن را شرح می دهد و در صورتی که سهامداران طرح توجیهی (Business Plan) هیأت مدیره را تصویب کنند، افزایش سرمایه اجرا می شود. انواع روش های افزایش سرمایه عبارتند از: 1- افزایش سرمایه از محل آورده نقدی 2- افزایش سرمایه از محل مطالبات 3- افزایش سرمایه به روش جایزه (از محل اندوخته یا همان سود انباشته) 4- افزایش سرمایه از محل صرف سهام (سلب حق تقدم از سهامداران) 5- افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارائیهای شرکت 6- افزایش سرمایه به روش ترکیبی (آمیخته ای از 2 یا چند روش قبلی(.
 • پرسش شماره بیست و هفتم ) در چه صورت افزایش سرمایۀ بانک به سهامداران تعلق می گیرد؟
  افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می ‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق ‌العاده بانک مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام بانک باشد.